Sportovní nápoje

Pití sacharidových sportovních nápojů (např. Gatorade) během rozfoukané rozjížďky může výrazně zvýšit vaši výkonnost, tím že doplní energetické zásoby ve svalech. Jak už bylo zmíněno výše, jsou tekuté sacharidy vhodnější než tuhé, protože zároveň doplňují i tělesné tekutiny.

Pití před, během a po výkonu je absolutní nezbytnost kvůli udržení krevního objemu a zabránění dehydrataci organismu. Díky tomu si tělo udržuje srdeční rytmus a tělesnou teplotu v požadovaných mezích. Sportovní nápoje byly specielně vyvinuty pro doplňování tělesných tekutin. Ale který je nejvhodnější? Dělá elektrolyt Staminade lepší než Gatorade? A co novější Powerade v porovnání s věkovitým Lucozade? Proč oba končí na "-ade"? Fungují minerálky nebo ovocné šťávy stejně - zpravidla za poloviční cenu než sportovní nápoje? A co hrdost nápojů jako Exceed, Isosport, Sportplus, Sustagen a dalších?


Pitelné: Isosport, Powerade, Gatorade, Cottee's cordial, Lucozade a Energizer


Zmatek ve sportovních nápojích se zmenší, pokud porozumíte jejich typům. V jádru jsou tři: nápoje na doplnění tekutin, zdroje sacharidů a zdroje potravních doplňků. Co si musíte vyjasnit při výběru nápoje, je doba jeho konzumace a typ aktivity.


Zdroje sacharidů

Nápoje jako Lucozade jsou vhodné ke konzumaci jak před, tak po cvičení. Obsahují více než 10% sacharidů, což znamená relativně pomalejší vstřebávaní ze žaludku. Navíc výrazně podporují doplnění tělesných energetických zásob a jsou výrazným zdrojem sacharidů. Pomáhají nabití těla energií před závody stajně jako dobití energie, když se tělo zotavuje po cvičení.


Zdroje tekutin

Doplňování tekutin je důležité hlavně v průběhu cvičení. Takové nápoje obsahují méně sacharidů - od pěti do osmi procent - aby nevyvolávaly plnost žaludku a zajišťovaly dostatečný přísun tekutin a energie podle potřeb organismu. Tyto nápoje jsou na trhu nejrozšířenější a zahrnují výrobky jako Exceed, Gatorade nebo Lucozade. Liší se pouze nepatrně ve svém energetickém obsahu, větší rozdíly jsou v obsahu jednotlivých cukrů jako sacharóza, fruktóza, glukóza a polysacharidy.

Nápoje postavené na glukóze mohou být vstřebávány příliš rychle a negativně ovlivnit hladinu insulinu a množství glukózy v krvi (např. Staminade obsahuje 4% roztok glukózy). To může způsobovat psychickou a fyzickou letargii, která není během závodu zrovna žádoucí. V této fázi je vhodnější pít nápoje s polysacharidy nebo fruktózou, které se vstřebávají stejnoměrněji (např. Exceed obsahuje 7,5% roztok polysacharidů a fruktózy).

Je třeba si uvědomit, že chladnější nápoje (10 - 15°C) se vstřebávají rychleji než teplé. Znamená to rychlejší přísun energie a zároveň ochlazení organismu za horkého dne. Nápoje na "pokojové teplotě" bohužel nezbytně patří k závodním lodím, vzhledem k šetření místem a hmotností kvůli lednici.

Osvěžující nápoje poskytují levnou a chutnou alternative jako zdroje tekutin pro použití během rozjížďky. Osvěžující nápoje, ovocné šťávy a většina sportovních nápojů pomáhají udržet hladinu sacharidů v těle během dlouhého pobytu na vodě. Vyberte si takový, který vám chuťově vyhovuje a nezapomeňte během závodu pít pravidelně po malých dávkách. Jako vodítko je pití na každém úseku trati - cca 150ml každých 15 - 20 minut.


Potravní doplňky

Třetím typem sportovních nápojů jsou zdroje potravních doplňků, které obsahují vitamíny, minerály, bílkoviny a energii, které lze získat v běžné potravě, ale v kapalné fázi jsou rychleji stravitelné. Nepoužívají se během cvičení a jsou užitečné hlavně při těžkém treninku k zajištění odpovídající výživy pro organismus. Na druhou stranu zpravidla nejsou nezbytné pro udržení dobrého zdravotního stavu a jsou dražší než běžná strava se srovnatelným obsahem vitamínů, minerálů a bílkovin.


Vybráno z knihy Sailing Fitness and Training od olympijského medailisty Dr. Michaela Blackburna.