Dutch Youth Regatta 2024

Na prestižní Dutch Youth Regatta ve Workumu, která byla pro třídu 29er dalším závodem série Eurocup, zaznamenaly české posádky SCM významné úspěchy. Naše tři týmy držely krok s nejlepšími a vybojovaly tři pódiová umístění, čímž potvrdily svou konkurenceschopnost na mezinárodní scéně.

Samotný průběh regaty nebyl jednoduchý. Po třech intenzivních tréninkových dnech, kdy se posádky adaptovaly na místní podmínky, nastaly komplikace způsobené nepříznivým počasím. První den závodu byl ovlivněn slabým větrem, což umožnilo odjet pouze jednu rozjížďku. I druhý den čekaly závodníky náročné podmínky, kdy se závodilo až v odpolední bríze, která umožnila odjet pět rozjížděk. Tato nepředvídatelnost větrných podmínek prověřila nejen technické dovednosti posádek, ale také jejich psychickou odolnost.

O víkendu se podmínky výrazně zlepšily. Ačkoliv sluneční vítr moc polární záře nepřinesl, přišel alespoň ten skutečný vítr, který jachtaři mají rádi. V sobotu vítr postupně sílil, což umožnilo odjet všechny plánované rozjížďky. Nedělní ráno přineslo ideální jachtařské podmínky s větrem o síle 6-7 m/s a nárazy až k 10 m/s. Slunečné a teplé počasí pak bylo pomyslnou třešničkou na dortu, které přispělo k celkové atmosféře závodu.

Posádka Adam Winkler a Kristian Bezušek, která měla během prvních dnů problémy s rychlostí lodě kvůli výrazným vlnám na mělké vodě, našla v nedělním silném větru svou obvyklou formu a držela krok s nejlepšími. Jejich výkon v závěrečných rozjížďkách ukázal, že jsou schopni se rychle adaptovat na změny podmínek a bojovat o přední příčky.

Karolína Lojková a Petr Pelnář se umístili celkově na 6. místě, a zároveň byli nejrychlejší smíšenou posádkou do 17 let. V kategorii mix bez omezení věku pak obsadili vynikající 2. místo. Další úspěch zaznamenaly Nela Viščorová a Anna Košťálová, které se probojovaly do TOP 10 a staly se nejlepší ženskou posádkou závodu. Tyto výsledky jsou důkazem systematické a náročné přípravy, kterou posádky absolvovaly před samotným závodem.

Celkově lze říci, že Dutch Youth Regatta byla pro české posádky velkým úspěchem. Výsledky jsou důkazem tvrdé práce a odhodlání, které do přípravy vložily. Podpora trenérů a celého týmu byla nezbytnou součástí tohoto úspěchu a všichni se těší na další výzvy, které je v letošní sezóně ještě čekají.