Junior European Championship 2021

Teprve letos u nás začaly jezdit první posádky na lodní třídě 49er, již nyní se ovšem podařilo uspořádat v Česku první mezinárodní závody pro 49ery. A ne jen tak ledajaké, na Lipně v Černé v Pošumaví se totiž ve dnech 2. - 5.9.2021 jelo juniorské mistrovství Evropy. Na startu se sešlo celkem 29 49erů a 23 49erů FX, ovšem nemalý počet lodí se sešel již na kliniku, která probíhala od pondělí do úterý, přičemž ve středu probíhala registrace do závodu.

První den závodu probíhal ve slabším středním větru, ve kterém se odjely 4 rozjížďky. Posádce ve složení Sára Tkadlecová a Anna Justová, které obě závodily na 29eru, se ten den povedlo zajet hned v první rozjížďce první místo a v té poslední druhé. Bylo vidět, že ačkoliv spolu holky jezdí teprve 2 měsíce, tak předchozí zkušenosti a intenzivní trénink přes celé prázdniny se promítl také do výsledků.

V pátek byl vítr slabší než předchozí den, přesto se po vyjetí na vodu dokázaly odjet 3 rozjížďky, ve kterých se již začali rýsovat favorité závodu. V sobotu byly podmínky podobné, muselo se navíc počkat, než se rozplyne mlha, která alespoň nabídla krásnou scenérii nad Lipenským jezerem.

Odpoledne se po rozplynutí mlhy rozfoukal vítr, a tak se podařilo odjet další 3 rozjížďky, končilo se ovšem již v brzkých večerních hodinách. V jedné z rozjížděk se na návětrné bojce setkaly dvě české lodě na prvních dvou místech, bohužel ve zbytku rozjížďky si tato umístění ani jedna z posádek nedokázala udržet, přesto to byl velmi krásný pohled.

Poslední den se dlouho čekalo na vítr. Komise vyjela sledovat stav na vodě již kolem 11 hodiny, závodníci ale vyjeli až kolem druhé. Vítr byl velmi slabý a také relativně nestálý, proto se několik rozjížděk zrušilo a na poslední chvíli se na 49er okruhu podařila odjet alespoň jedna rozjížďka. 49erům FX se podařily odjet rozjížďky dvě.

Po návratu na břeh čekalo závodníky balení lodí a vyhlášení. Celkové umístění v lodní třídě 49er ovládla posádka Hernan Umpierre a Fernando Diz z Uruguaye, druzí skončili Poláci Adam Glogowski a Maciej Krusiec a na třetím místě se umístili závodníci z Norska Mathias Berthet a Jostein Aker. V lodní třídě 49erFX vyhrála norská posádka ve složení Pia Dahl Andersen a Nora Edland, druhé byly Alice Moss a Edland Maren ze Švédska a třetí skončily Francouzky Alicia Fras a Corentin Goulon.

Nejlépe se z českých posádek umístila Sára Tkadlecová s Annou Justovou, kterým patří 14. místo v lodní třídě 49erFX a 4 místa za nimi se umístili bratři Nevelöšové. Obě české posádky na 49erech se umístily ve spodní části žebříčku, kluci jsou však teprve na začátku jejich kariéry na 49eru a konkurence rozhodně nebyla malá. Přesto však byla vidět vzestupná tendence v jejich výkonech a nejednou se objevili na špičce závodního pole, nemluvě o obrovském množství nabytých zkušeností.