Mistrovství Polska 2023

Ve dnech 7. – 9. 9. 2023 se na vodách Pucké zátoky konalo mistrovství Polska olympijských lodních tříd. Své zastoupení zde měl i český tým, a to Adama Otta s Janem Pokorným a Jaroslava Čermáka s Petrem Košťálem v 9 loděmi obsazené třídě 49er. Na vodě i na břehu jim zajišťoval podporu Vítězslav Ott. 

Celý závod se nesl ve znamení poměrně slabého větru, což našim posádkám vyhovovalo, jelikož v těchto podmínkách mají nejvíce natrénováno. 

Ve čtvrtek 7. 9. začal startem první rozjížďky pro naše posádky závod plný nových zkušeností, úspěchů i neúspěchů. První den se ve větru kolem 5 m/s podařilo odjet pěkné 4 rozjížďky, ve kterých naši závodníci zjišťovali, jaké je závodit proti nejlepším posádkám na světě.  

Druhý den závodu nefoukalo, a tak závodníci odpočívali, plavali a čekali, zda se objeví vítr. Bohužel ke zklamání všech se vítr neobjevil, a tak bylo závodění odloženo na další den. 

V sobotu se po krátkém čekání rozfoukal vítr o síle příjemných 3 - 4 m/s. Tento den se dařilo zejména posádce Čermák – Košťál, když v první rozjížďce dokázali udržet za sebou jednu z nejzkušenějších posádek na světě Dominika Buksaka a Szymona Wierzbického a v poslední rozjížďce dne dovezli do cíle 4. místo. 

Na závěrečný den závodu byla předpověď velmi pesimistická, co se větru týče. Naštěstí však kolem půl jedenácté začalo foukat a závodní komise rozhodla k vyplutí na vodu. Síla větru kolísala od 2 m/s do 4 m/s. I v takto slabém větru se podařilo odjet čtyři rozjížďky, ve kterých se poměrně dařilo posádce Ott – Pokorný. Druhá česká posádka tento den zaostávala za očekáváním zejména kvůli špatné rychlosti na kurzu po větru. 

V celkovém pořadí se posádka Ott – Pokorný umístila na 8. místě a posádka Čermák – Košťál na místě 6. Druhá zmíněná posádka skončila také na 4. místě v kategorii do 23 let. 

"Závodit s těmi nejlepšími je vždy skvělá zkušenost a vynikající příležitost k učení. Celkově mám dobrý pocit z našeho výkonu, protože se nám dařilo velmi dobře startovat a ve většině rozjížďek jsme se dokázali držet krok právě i s těmi nejlepšími seniorskými týmy a na návětrnou bóji jsme dojížděli nedaleko za nimi. Jen je potřeba zapracovat na tom, abychom toto umístění dokázali dovézt až do cíle. Ve spoustě případů jsme hodně ztratili na prvním zaďáku a v bráně a ve druhém kole jsme naši ztrátu už nedokázali dohnat. Super zkušenost je spolupráce s Poláky, kteří jsou velmi rádi, že za nimi jezdíme závodit a jsou ochotní nám pomoct se zlepšovat, za což jsme velmi vděční," komentuje průběh závodu Jaroslav Čermák.

Výsledky závodu můžete nalézt na tomto odkazu.

Text: Jaroslav Čermák, Korektura: Jan Sušil