Mistrovství Evropy lodní třídy 29er 2025, které se konalo v malebném italském městě Riva del Garda, vešlo do historie jako největší evropský šampionát této třídy všech dob. Akce, hostovaná klubem Fraglia Vela Riva, přilákala více než 250 týmů z 29 zemí a přes 500 závodníků, což z ní činilo událost skutečně globálního rozsahu.
Oficiální zahájení šampionátu proběhlo 2. července přímo v centru dechberoucí Riva del Garda. Více než 500 závodníků se v barevném a energickém průvodu s pochodovou kapelou prošlo krásnými ulicemi města, neslo své národní vlajky a skandovalo ve svých jazycích – to vše s majestátními horami v pozadí. Jak uvedl Andrea Camin, prezident Fraglia Vela Riva: „Je to skutečná čest hostit tuto prvotřídní mládežnickou událost. S 29 národy se tu cítím jako na mistrovství světa. Upřímné díky našim dobrovolníkům a zaměstnancům. Riva del Garda je připravena zazářit!“
Závody samotné probíhaly od 3. do 8. července. Kvalifikační rozjížďky se konaly od 3. do 5. července, po nich následovala finálová série od 6. do 8. července. První den šampionátu, 3. července, přinesl navzdory předpovědím lehkého větru podmínky typické pro Gardu a všechny flotily úspěšně dokončily tři rozjížďky.
Druhý den, 4. července, panoval lehčí a záludnější vítr, což bylo náročné zejména pro těžší týmy. Závodní komise vynaložila velké úsilí, aby zajistila spravedlivé bodování – dočasně nepočítala „extra“ rozjížďku u flotil, dokud všechny nedosáhly stejného počtu rozjížděk. Kvalifikační série byla úspěšně dokončena 5. července, kdy závodní komise využila úzké časové okno k odjetí potřebných pěti rozjížděk. Následně byla flotila rozdělena do šesti finálových skupin: Gold, Silver, Bronze, Emerald, Purple a White.
Šestého července, tedy čtvrtého dne šampionátu, se podařilo odjet pouze jednu rozjížďku bronzové flotily, než se přes jezero přehnala bouře, a flotila byla z bezpečnostních důvodů okamžitě odvolána zpět do přístavu. Bez dalších rozjížděk zůstalo pořadí beze změny. Navzdory zpožděním a čekání kvůli počasí posádky neztráceli pozitivního ducha. Po dlouhém dni pronásledování větru se všichni vrátili na břeh na populární pasta party, kterou uspořádala Fraglia Vela Riva. Ta jachtařům pomohla načerpat síly a navázat přátelství s kolegy z celého světa. Závěr šampionátu přinesl slibný gardový vítr a závodění pokračovalo naplno.
Mimo závodní trať se během šampionátu uskutečnil inovativní workshop Kidzink Floating Eco-Hub Workshop, který byl zaměřen na kreativitu, udržitelnost a týmovou spolupráci. Jeho cílem bylo navrhovat udržitelné plovoucí konstrukce z recyklovaných materiálů. Do workshopu se zapojilo více než 50 lidí, což představuje přes pětinu všech účastníků akce, což je jasným důkazem zájmu této lodní třídy o udržitelnost.
Mladí jachtaři z celého světa se spojili ve smíšených mezinárodních skupinách, aby společně čelili výzvám v oblasti udržitelnosti, sdíleli své nápady a vzájemně se od sebe učili. Workshop měl za cíl rozvíjet účastníky nejen jako sportovce, ale i jako osobnosti – prostřednictvím zábavy, kreativity, týmové práce a vědomí odpovědnosti vůči životnímu prostředí.
Celkové vítězství na Mistrovství Evropy 29er 2025 si odnesli němečtí bratři Lucas Hamm a Moritz Hamm. Pro ně to byl zároveň poslední šampionát v této třídě, neboť se přesouvají na třídu 49erFX. Na druhém místě skončili Francouzi Nolann Huet Des Aunay a Titouan Gresset, třetí byli Švýcaři Ikke Huber a Liam Berger. Pohár národů, ocenění pro zemi s nejlepší hloubkou a excelencí v průběhu celého šampionátu, získala Francie.
Česká republika měla na šampionátu početné zastoupení. Celkem se mistrovství Evropy zúčastnilo jedenáct českých posádek. Zde jsou jejich umístění a komentáře k průběhu regaty:
Karolína Lojková / Petr Pelnář (Smíšená posádka, 3-Bronze flotila, 91. místo): „Tento závod se nám bohužel vůbec nevydařil podle našich představ. Hlavně tedy kvalifikace, kde nás zbytečné chyby a protest stály důležité body a skončili jsme tak ve finálové skupině, se kterou jsme nebyli vůbec spokojeni. Zbytek závodu jsme proto vzali tréninkově a doufáme, že nadcházející mistrovství světa už se nám vydaří.“
Adam Winkler / Anna Košťálová (Smíšená posádka, 3-Bronze flotila, 106. místo): „V kvalifikacích se nám moc nedařilo, odjelo se pouze 5 rozjížděk. Ve finále se nám také moc nedařilo, kvůli častým menším chybám, které se s námi táhly po celý závod.“
Lara Němcová / Kristian Bezušek (U17 Smíšená posádka, 3-Bronze flotila, 107. místo) – Vicemistři Evropy v kategorii U17 Mix: „My jsme s naším progresem a výsledkem poměrně spokojení. Měli jsme skvělou kvalifikaci a stříbrná skupina nám utekla o pouhé dva body. Ve finálových rozjížďkách se nám už tolik nedařilo a propadli jsme se dolů. I přesto se nám podařilo stát se vícemistry Evropy v kategorii U17 mix. Dále nás čeká mistrovství světa v Portugalsku, kam se moc těšíme a doufáme v další progres.“
Valika Kocanová / Vojtěch Cibulka (Smíšená posádka, 3-Bronze flotila, 115. místo)
Zuzana Cintlová / Ema Drahorádová (U17 Ženská posádka, 3-Bronze flotila, 119. místo): „Na našem prvním mistrovství Evropy jsme zaznamenaly výrazný posun oproti předchozím závodům. V několika rozjížďkách jsme se dokázaly dostat do TOP 10 již na první bojce, i když jsme tuto pozici bohužel neudržely až do cíle. Nyní se chceme zaměřit na zlepšení stability výkonu v průběhu celé rozjížďky. Celkově jsme si závody moc užily, i díky skvělé atmosféře a velkému počtu týmů, které se tu sešly.“
Michal Sazama / Eliška Sazamová (Smíšená posádka, 5-Purple flotila, 198. místo)
Monika Křenková / Kristýna Křenková (Ženská posádka, 5-Purple flotila, 200. místo)
Ondrej Šercl / Matyáš Roček (U17 Mužská posádka, 6-White flotila, 212. místo)
Eliška Stiburková / Dominik Szmaragowski (Smíšená posádka, 6-White flotila, 215. místo)
Klára Beránková / Berta Rathousová (U17 Ženská posádka, 6-White flotila, 220. místo)
Vanda Navrátilová / Dorota Drončovská (U17 Ženská posádka, 6-White flotila, 233. místo)
Trenér Marceli Mierzwicki zhodnotil výkon českých posádek následovně: „Během tří kvalifikačních dnů jsme měli pět rozjížděk ve velmi nepředvídatelných větrných podmínkách. Tým měl několik velmi dobrých rozjížděk, ale bohužel také některé velmi nákladné chyby, které nakonec poslaly celý tým do bronzové flotily s velmi podobnými body.“
„Pro mladší týmy to byl docela dobrý výsledek, vzhledem k tomu, že se zúčastnilo 251 týmů a v kvalifikaci se odjelo pouze 5 rozjížděk. To znamenalo, že každý bod se počítal, a jsem rád, že neudělaly mnoho chyb. Ve finále se jim pak podařilo velmi efektivně závodit z hlediska učení a být v těsném kontaktu se špičkou flotily během závodění.“
„U starších týmů šla regata pod očekávání, protože v kvalifikaci bylo mnoho problémů a chyb, které hodně uškodily v bodování. Doufám, že tato regata bude katalyzátorem pro větší motivaci do zbytku sezóny a tvrdší trénink.“
Celkově se Mistrovství Evropy 29er 2025 v Riva del Garda stalo nezapomenutelným zážitkem, který dokonale ukázal, co znamená plout na 29erech – rychle, soustředěně a s plným nasazením. Závodníci přijali akci s nadšením i mimo závodní trať, zapojili se do mediálních rozhovorů, udržitelných projektů a prohlubovali své znalosti o lodích, na nichž závodí.
Organizátoři šampionátu vyjádřili hlubokou vděčnost klubu Fraglia Vela Riva za vynikající hostitelství a společnosti Kidzink, hlavnímu sponzorovi, za významnou podporu mládežnického jachtingu a za inspirativní spojení vzdělávání s vrcholovým sportem prostřednictvím kreativních a smysluplných aktivit.
Budoucnost jachtingu je rychlá, odvážná a plná talentů! Gratulujeme všem účastníkům tohoto šampionátu a těšíme se na další úspěchy našich posádek – zejména na nadcházejícím Mistrovství světa 29er, které se uskuteční v portugalském Portu od 1. do 8. srpna 2025.