MS Juniorů 49er a 49erFX

Ve dnech 24.- 28.7. probíhalo v německém Travemünde Mistrovství světa juniorů v lodních třídách 49er a 49erFX, přičemž startovní pole 49erů čítalo 58 posádek a FX bylo 48. Za českou výpravu se závodu zůčastnily 4 posádky společně s trenérem Jirkou Smrčkou.

Závodníci na místo dorazili již pár dnů před závodem, aby se seznámili s místními podmínkami. Úvodní trénink probíhal ve slabším větrů mezi 2 a 4 m/s, čehož některé posádky využily pro nácvik manévrů v místních podmínkách, jiné pro tréninkové rozjížďky se zahraničními posádkami. Trénink pokračoval i následující den, kdy foukal silnější vítr okolo 6 až 8 m/s, ovšem postupně slábl až na 3 m/s, k čemuž se přidal i déšť. Neděle byla věnována měření lodí a finálním přípravám na závod.

Startovní pole v obou lodních třídách bylo rozděleno na 2 skupiny, přičemž první den startovaly 49ery hned ráno do větru o rychlosti 6 - 8 m/s a 49eryFX startovaly až odpoledne, kdy již vítr zeslábl na 4 - 5 m/s. Českým posádkám se dařilo držet krok se zahraničními závodníky, nejvíce se však dařilo Lukášovi Dadákovi s Danem Viščorem, kterým se podařilo hned první den dojet v rozjížďce na 10. místě.

Druhý den všechny české 49ery startovaly ve stejné skupině. V první rozjížďce si ve slabém větru dojela posádka Jaroslav Čermák a Petr Košťál pro 8. místo. Po dokončení úvodní rozjížďky však vítr zesílil a otočil se o zhruba 90 stupňů doprava ze směru z moře. Během chvíle se vytvořily obrovské vlny a vítr ještě zesílil, což našim posádkám závodění značně komplikovalo, v silné konkurenci se ve vlnách nedokázaly prosadit. Všechny posádky ale dojely na břeh bez jakéhokoliv poškození lodí, na což jsou 49ery velmi náchylné.

Následující den byly podmínky ještě více náročné, proto se 2 české lodě rozhodly raději nevyplout a věnovat den boatworku a rekonvalescenci. Na vodu vyplula jen posádka Čermák/Košťál. Během 8 hodin na vodě, kdy vítr chodil pouze s bouřkami a poté pokaždé utichl, se nakonec podařilo odjet tři rychlé rozjížďky, ve kterých si naše posádka nevedla zle. Bohužel kvůli proměnlivému počasí nestihly vyplout 49ery FX a tím posádka Dadák/Viščor ztratila šanci se probojovat do zlaté skupiny. 

Ve čtvrtek bylo již pole rozděleno na zlatou a stříbrnou skupinu, přičemž klukům na 49eruFX zlatá skupina utekla jen o pár míst, avšak všem našim posádkám se jinak vedlo dobře. Lukáš s Danem dokázali dokončit dvě ze tří rozjížďek dne na 7. a 5. místě, Jára s Petrem dojeli dvě rozjížďky na 6. a 12. místě.  V pátek se podařilo odjet závěrečné rozjížďky kvůli nedostatku větru pouze zlatým skupinám. Večer se konala závěrečná afterparty a následující den se celý český tým vydal zpět do Česka.

Nejlépe se z českých posádek umístili na 49eruFX Lukáš Dadák s Danem Viščorem na 31. místě. V lodní třídě 49er nejlépe dopadli Jaroslav Čermák s Petrem Košťálem, kteří vybojovali 47. místo, následovali je Matěj a Šimon Jurečkovi na 54. místě a trojici českých lodí uzavírá Adam Ott s náhradním kosatníkem Lukášem Košatou, kteří obsadili 56. příčku.

Závod celkově hodnotí Matěj Jurečka jako velmi povedený a zejména oceňuje možnost závodit v elitním poli plném olympijských nadějí z celého světa. Dodává však, že počasí bylo často velmi nevyzpytatelné.