Eurocup Vítr a Slunce 2021

Ve dnech 3.7.2021 - 6.7.2021 proběhl v Černé v Pošumaví tradiční závod Vítr a Slunce, který byl součástí série Eurocup a také mistrovství ČR pro 29ery. Na závodě se kromě nás sešly také lodní třídy Flying Dutchman, Fireball a Cadet, ovšem suverénně nejvíce bylo právě 29erů, kterých na Lipno přijelo úctyhodných 63. Celý český tým potěšila hojná účast zahraničních závodníků zejména z Německa a Maďarska, ale samozřejmě také přítomnost týmu ze Slovenska, se kterým spolupracujeme již druhým rokem.

V sobotu se rozhodčí pokusili vyjet na vodu a odjet první rozjížďky, ale povětrnostní podmínky to bohužel neumožňovaly a ani po přesunutí okruhu se nepodařilo odstartovat. V neděli pokračovaly stejné podmínky jako v sobotu a vítr se objevil až v pozdních odpoledních hodinách. Rozhodčí se rozhodli vyjet na vodu a toto rozhodnutí se ukázalo jako šťastné, jelikož se podařilo odjet pěkné 3 rozjížďky ve slabém větru. Další den jsme vyjeli na vodu hned ráno a bylo naplánováno odjet 5 rozjížděk. Vítr se ovšem začal hodně stáčet, a proto rozhodčí po třetí rozjížďce přesunuli trať na místo, kde byl vítr stabilnější a odjeli jsme další 2 rozjížďky. Poslední den již žádný vítr nepřišel, a tak byl závod odpoledne ukončen.

Větrné podmínky byly velmi náročné a nezvykle slabé zejména oproti předchozím letům. Možná také proto přední české posádky nenaplnily svá očekávání a výsledky nebyly tak dobré, jak by si představovaly. První tři příčky Eurocupu tudíž ovládly zahraniční posádky z Německa a Maďarska, zatímco mistrovství ČR vyhráli bratři Nevelöšové.

V sobotu večer proběhla pravidelná valná hromada ALT 29er a 49er, kde jsme mimo jiné poděkovali zástupci ČSJ, Radimu Vašíkovi, za nové svazové lodě, které jsme následně poslední den závodu pokřtili. Pokřtěny byly také 3 soukromé 49ery, které tak odstartovaly rozvoj této lodní třídy u nás v Česku

Nyní český tým čekají 2 dny tréninku s novou trenérkou a v závěru týdne další pohárový závod.

Výsledky závodu v rámci série Eurocup:

1. místo: GER 2971 - Krause Carl, Georgi Max

2. místo: GER 2798 - Ernst Jule, Schmidt Louisa

3. místo: HUN 2759 - Attila Tóth, Levente Borda


Výsledky MČR:

1. místo: CZE 787 - Nevelöš Tibor, Nevelöš Adam

2. místo: CZE 3089 - Dadák Lukáš, Viščor Dan

3. místo: CZE 3086 - Krsička Michal, Krsička Lukáš

Foto: Martina Toušková Barnetová

Text: Jan Sušil